Lot szám kezelése
Az áru ellátási láncba való bekerülésétől egészen a végfelhasználóhoz való eljutásig fontos a LOT szám ismerete és nyilvántartása, mert az áru beazonosítására használható abban az esetben, ha minőségi probléma merül fel.
A kereskedelmi áruk azok keletkezésekor való azonosítókkal, így LOT számmal való ellátása megalapozza a minőségi üzleti folyamatokat: lehetővé teszi az áru nyomonkövetését illetve visszakeresését, fokozza a logisztikai folyamatok hatékonyságát, növeli a fogyasztó biztonságát. LOT számban tárolható a termény csomagolásáa időpontja, vagy a gyártás esetén a műszak vagy a gyártósor. A azonosítóval nyomon követhető, hogy a termék pontosan milyen utat járt be az ellátási láncban. A LOT számban tárolt adatok elsősorban visszahívás esetén nélkülözhettlenek, pontosabban minimalizálják a forrásnál is a károkat: lehetővé teszi, hogy leszűkítsük a visszahívandó termékeket a lehető legkisebb körre, péládul adott dátummal adott gyártósoron készült árukcsoportra.
Az ellátási lánc forrásánál álló szereplők generáják a LOT számot megfelelő szabályok szerint, a láncba később belépők pedig szerepeltetik nyilvántartásaikban. Így a mezőgazdasági termelőtől, kistermelőtől vagy a gyártótól kezdve a raktározást végző, szállítányozó, logiszika és az értékesítés szereplői számára is érdekes lehet a LOT szám használata.
Hogyan működik?
- Alapelvek
- A programban a LOT szám kezelés és a lejárati határidő kezelés egyenlőre össze van kötve, azaz LOT szám kezleés mellett a lejárati időket is követni szükséges, illetve a beállításokban is aktiválni kell mindkettőt.
- A vonalkódkezelés is bekapcsolható, amennyiben olyan szállítók/ellátási lánc állomások felé kerül a termék, amelyeknél elvárás GTIN számot is rendelni a LOT szám mellé.
- Döntés kérdése, hogy a LOT szám megjelenjen a bizonylatokon, pl. szállítólevélen, számlán vagy sem. Amennyiben nincs ilyen kívánalom, a Raktár / Raktárbizonylatok menüben követhető nyomon/vissza adott LOT számú mozgások.
- Beállítások:
- Fájl/Beállítások/Raktár->LOT szám használata kiválasztása (automatikusan kiválasztásra kerül a lejárati idő is)
- Törzsadatok/Tételek és szolgáltatások->adott tétel kiválasztása és Módosítás vagy új Felvitele->az űrlapon kiválasztani a LOT szám és a Lejárati időt
- Amennyiben szükséges: a Törzsadatok / Bizonylattömbök menüben adott tömb kiválasztása->Módosítás->Súly adatok feltüntetése->Lejárti dátum megjelenítése bizonylaton (ezzel a LOT szám is megjelenítésre fog kerülni pl a számlán)
- Érdemes a módosítások után egy Törzsadatok / Adatbáziszervizt futtatni,mindhárom négyzet kiválasztásával, a figyelemzetetésre figyelve több felhasználós üzemmód esetén a kollégákat megkérni, lépjenek ki a szerviz idejére)
- Ha szükséges a vonalkód is, a Fájl / Beállítások / Tételkezelés fülön a Vonalkód használata kiválasztása szükséges.
- Használat
- A Raktár / Bevételezés menüben a Felvitelkor rendelhető tételhez LOT szám (és lejárai dátum).
- Értékesítéskor, vagy az áru továbbításakor tétel bizonylatra Felvitelekor kiválaszthatjuk az aktuális szükséges LOT számú tételt (utóbb több eltérő LOT számú termék is lesz raktáron).
- A LOT számok a Raktár / Raktárbizonylatok felületen követhetők nyomon. Amennyiben a bizonylaton nincs szerepeltetve, raktárbizonylat (adott sor kiválasztása->Nyomtat/néz->Raktárbizonylat tételes) kísérőbizonylatként. csatolható a számla/szállítólevélhez.