Helyesbítő számla, mint számlát módosító okirat egyik fajtája
A módosító/helyesbítő/jóváíró néven is emlegetett javító számla az érvénytelenítő/stornó számlával azonosan SZÁMLA néven, külön sorszámon, az eredeti számla formátumával azonos minimális kötelező adattartalommal hozható létre. Ez megfelel a számviteli, áfa illetve egyéb törvények számlával egy tekintet alá eső dokumentum kategóriának. Ezen kategória mögött egy a lényeg: az eredeti számla és a javító (legyen az érvénytelenítés vagy helyesbítés) számla együtt kezelendő, együtt érvényes.
Helyesbítő számla kiállítása menete
- a Bizonylatok / Bizonylat műveletek menüből kattintható Másolás gomb
- a felbukkanó ablakban kiválasztandó a számla, mint célbizonylat, majd
- a mező alatt közvetlenül pipálja ki a Helyesbítő számla lesz négyzetet.
- a Művelet a mennyiségekkel mezőben döntendő el, hogy az eredeti számla tételeket milyen formában húzza be a helyesbítő.
- A számla szerkesztő felületre jutunk, ahova a Másolás funkció behúzta az eredeti számla adatait. A másolással felvitt számla elemek minden ponton szerkeszthetők, például a fizetési mód, tejesítés dátuma, vagy a tételek bármely adata, tételsor törlése, felvitele.
- Helyesbítés a fejlécadatokban
- Javasolt a Duplázza meg a tételsorokat pozitív és negatív menyiséggel, azaz mínuszban és pluszban is fel lesz véve az összes tétel. Ezzel a fizetendő összeg 0 lesz.
- A fejléc adatot a helyes adatra szerkesztjük.
- A kötelező záradékok közül a helyesbítő számla kifejezés és a helyesbített számla sorszáma automatikusan feltüntetésre kerül. A helyesbítés okát azonban a felhasználónak szükséges begépelni bizonylatzáró szövegként.
- Helyesbítés a tételsorokban
- A Másolás gombon felbukkanó ablakban A mennyiségek szorzása -1 értékkel választása esetén felsorolásra kerül az összes kiszámlázott tétel negatív előjellel.
- Csak azt a tételsort hagyjuk meg, mely módosításra szorul. A többi tételsort töröljük kiválasztás után a Törlés gombon. Ezzel az eredeti számla és a módosítón szereplő ellenkező előjelű megismétlése összesítve semmissé teszi a hibás tételsorban közölt adatokat.
- A tételsort ismét vegyük fel a valós/helyes adatokkal, például a valós kiszállított mennyiséggel, vagy egységárral.
- Az is megoldás pl visszáru esetén, hogy adott tételt visszavett mennyiséget mínuszban vesszük fel, minden egyéb Másolással behúzott sort törlünk.
- A kötelező záradékok közül a helyesbítő számla kifejezés és a helyesbített számla sorszáma automatikusan feltüntetésre kerül. A helyesbítés okát azonban a felhasználónak szükséges begépelni bizonylatzáró szövegként.
A fetiek követése nem csak azt teszi lehetővé, hogy a program módosító számlaként tüntesse fel a bizonylatot a Bizonylat műveletek menüben, hanem ez teszi lehetővé a NAV adatszolgáltatás xml-ben történő elvárt kódolást és a helyes NAV Online adatszolgáltatást is: